טייפינג קינזיולוגי – Kinesiology Taping

זוהי  שיטת טייפינג  עם רצועות אלסטיות, דביקות וצבעוניות שמתבססת על הקינזיולוגיה (חקר התנועה של מערכות השרירים והשלד) של האדם.

ניתן להשתמש בטייפינג קינזיולוגי להורדת כאבים, הורדת נפיחות, תמיכה במפרקים ושרירים, שיפור יציבה ועוד….

טייפינג קינזיולוגי היא שיטה טיפולית ומניעתית למגוון רחב של פציעות ספורט, בעיות אורתופדיות, בעיות נוירולוגיות ואחרות. בנוסף, טייפינג קינזיולוגי יכול להתאים לכל אדם בכל גיל!

טייפ קינזיולוגי עשוי מכותנה בתוספת מרכיבים אלסטיים ודבק היפואלרגני איכותי, לכן ברוב המקרים ובתנאי שהטייפ הונח על הגוף בצורה נכונה, הוא עמיד במים ויכול להישאר על הגוף למשך מספר ימים.

אבי שיטת הטייפינג הקינזיולוגי הוא כירופרקטור אמריקאי ממוצא יפני בשם Dr Kenzo Kase אשר התחיל להשתמש בשיטה כבר ב- 1979. השיטה תפסה תנופה לאחר שספורטאים יפנים, בעיקר שחקני כדור עף אולימפיים, התחילו להשתמש בה בתחרויות בין לאומיות ובאולימפיאדות. באולימפיאדה האחרונה בלונדון(2012) קשה היה לפספס את שלל צבעי הטייפ הקינזיולוגי על רבים מהספורטאים.

ארבעת התפקידים העיקריים של הטייפ הקינזיולוגי הם:

  1. תמיכה בשריר – חבישה נכונה משפרת את יכולת השריר להתכווץ גם במצב מוחלש, מורידה את תחושת הכאב והעייפות ומגינה על השריר מפני התכווצויות, מתיחת יתר או כיווץ יתר.
  2. הסרת מחסומים לזרימה של נוזלי הגוף – טייפינג קינזיולוגי משפר את זרימת הדם והלימפה ובכך מסייע להורדת דלקת ולסילוק כימיקלים עודפים ברקמות.
  3. הפעלה של מערכת הורדת הכאבים הפנימית של הגוף – יש דגש על הנחת הטייפ הקינזיולוגי בצורה שהוא יגרה את המערכות הפנימיות לריפוי והורדת כאב.
  4. תיקון בעיות מפרקיות – המטרה היא שיפור טווח התנועה ותיקון ליקויים תנועתיים במפרק שנובעים משרירים מכווצים.

הצלחת הטיפול בטייפינג קינזיולוגי אמנם תלוי באיכות החומר בו משתמשים, אבל יותר מכך במיומנות של המטפל מכיוון שיש חשיבות רבה למיקום המדויק ולמידת המתיחה של הטייפ.